Úvod   |  Kontakty   |  B. Braun vo svete
B. Braun Avitum Slovensko
 
Úvod > Starostlivosť o pacienta > Rady a tipy pacientom

Rady a tipy pacientom

Radi vám poradíme, ako predchádzať zlyhávaniu obličiek a ako prispôsobiť životosprávu počas liečby.

Prevencia ochorenia obličiek

Zlyhávane obličiek obvykle pacient necíti. Niektoré príznaky sa objavia až v pokročilom štádiu ochorenia. Preto je preventívne vyšetrenie obličiek veľmi dôležité. Primár dialyzačného strediska B. Braun Avitum Bulovka a Černý Most v Prahe MUDr. Vladimír Vojanec hovorí o prevencii a príznakoch ochorenia obličiek. 


Životospráva

Diétne odporúčania sa líšia podľa stupňa zlyhania obličiek a metódy lieby. Adekvátna výživa je veľmi dôležitá a musí byť nedeliteľnou súčásťou liečby spolu s dialýzou a liečebnými prípravkami. Dialyzovaný pacient by mal dodržiavať odporúčania od lekára alebo nutričného terapeuta. Ten vypočítá a navrhne optimálny stravovací plán.

U ochorení obličiek je dôležité dbať na dostatočný príjem niektorých látok (napr. bielkovín) a naopak niektoré látky je nutné výrazne obmedziť (sodík, fosfor, draslík).

Na všetkých dialyzačných strediskách B. Braun Avitum dostávajú pacienti občerstvenie, ktoré rešpektuje všetky diétne zásady.

Ďalšie užitočné informácie, rady a tipy pre pacientov s ochorením obličiek nájdete na špeciálnom portále Ledviny.cz

Transplantácia a darcovstvo obličiek

Prof. MUDr. Ondřej Viklický, CSc., prednosta Kliniky nefrológie v Inšitúte klinickej a experimentálnej medicíny (IKEM) v Prahe, hovorí o darcovstve a transplantácii obličiek.


Čítajte tiež:
Brožúry pre pacientov - diéta, starostlivosť o cievny prístup, všetko, čo je dobré vedieť ešte pred návštevou dialyzačného strediska
Časopis Dialóg - časopis nielen pre dialyzovaných pacientov
Dialyzačné strediská B. Braun Avitum